2. Division

League Table - 2. Division

League Table - 2. Division
  • Away
  • Home
  • Total
Rank Team P W D L GF/GA +/- Last 5 Pts
1 Radomiak Radom 34 17 8 9 67/28 39 59
2 Olimpia Grudziadz 34 18 5 11 65/44 21 59
3 Belchatow 34 16 12 6 41/22 19 58
4 Elana Torun 34 15 11 8 51/37 14 56
5 Widzew Lodz 34 13 16 5 48/29 19 55
6 Pogon Siedlce 34 14 9 11 54/42 12 51
7 Stal Stalowa Wola 34 15 6 13 47/45 2 51
8 Gornik Leczna 34 12 10 12 49/55 -6 46
9 Resovia 34 13 7 14 39/45 -6 46
10 Znicz Pruszkow 34 13 7 14 47/60 -13 46
11 SKRA Czestochowa 34 12 7 15 32/48 -16 43
12 Blekitni Stargard 34 11 8 15 41/51 -10 41
13 Olimpia Elblag 34 10 10 14 28/38 -10 40
14 Gryf Wejherowo 34 11 7 16 49/61 -12 40
15 Siarka Tarnobrzeg 34 11 6 17 33/57 -24 39
16 Energetyk ROW Rybnik 34 8 14 12 33/41 -8 38
17 Rozwoj Katowice 34 8 10 16 38/52 -14 34
18 Ruch Chorzow 34 7 11 16 37/44 -7 32
Promotion
Promotion Playoff
Relegation
Rank Team P W D L GF/GA +/- Last 5 Pts
1 17 13 2 2 43/8 35 41
2 17 12 4 1 31/10 21 40
3 17 11 3 3 32/19 13 36
4 17 11 2 4 38/17 21 35
5 17 10 4 3 34/18 16 34
6 17 8 8 1 28/11 17 32
7 17 9 4 4 19/18 1 31
8 17 9 3 5 33/18 15 30
9 17 8 6 3 33/21 12 30
10 17 7 6 4 26/20 6 27
11 17 8 3 6 27/22 5 27
12 17 8 3 6 19/17 2 27
13 17 8 2 7 20/24 -4 26
14 17 6 7 4 28/19 9 25
15 17 6 6 5 18/18 0 24
16 17 5 7 5 15/15 0 22
17 17 4 7 6 17/18 -1 19
18 17 4 5 8 20/25 -5 17
Rank Team P W D L GF/GA +/- Last 5 Pts
1 17 7 3 7 27/27 0 24
2 17 5 8 4 20/18 2 23
3 17 5 7 5 17/19 -2 22
4 17 7 1 9 21/27 -6 22
5 17 5 6 6 21/24 -3 21
6 17 4 8 5 10/12 -2 20
7 17 5 5 7 27/36 -9 20
8 17 4 7 6 16/23 -7 19
9 17 4 6 7 24/20 4 18
10 17 5 3 9 13/23 -10 18
11 17 4 5 8 18/27 -9 17
12 17 4 4 9 16/34 -18 16
13 17 4 3 10 15/26 -11 15
14 17 4 2 11 15/31 -16 14
15 17 3 4 10 22/39 -17 13
16 17 3 3 11 13/30 -17 12
17 17 3 3 11 14/40 -26 12
18 17 1 4 12 9/25 -16 7

Top Scorers - 2. Division
Top Scorers - 2. Division

Name Team Goals
Leandro Radomiak Radom 16
Filip Kozlowski Elana Torun 14
Adrian Paluchowski Pogon Siedlce 12
Patryk Szysz Gornik Leczna 11
Przemyslaw Kita Olimpia Grudziadz 11
Kamil Radulj Siarka Tarnobrzeg 10
Pawel Wojciechowski Gornik Leczna 10
Bartlomiej Buczek Resovia 10
Mateusz Michalski Widzew Lodz 10
Damian Nowak SKRA Czestochowa 10
Krzysztof Wicki Gryf Wejherowo 9
Patryk Mularczyk GKS Belchatow 9
Jakub Bojas Olimpia Elblag 8
Marcin Bochenek Znicz Pruszkow 7
Artur Balicki Ruch Chorzow 7
Adrian Kwiatkowski Blekitni Stargard 6
Robert Dadok Stal Stalowa Wola 6
Bartlomiej Bartosiak GKS Belchatow 6
Maciej Stefanowicz Elana Torun 6
Marcin Kaczmarek Olimpia Grudziadz 5
loading...